لوگوی آموزشگاه فنی و حرفه‌ای نگین آفاق ایرانیان

دیپلم مکانیک و برق خودرو

توضیحات کامل در ارتباط با دریافت دیپلم مکانیک و برق خودرو(دیپلم کاردانش مکانیک و برق خودرو)

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت خودروسازی در جوامع مختلف، علاقه و نیاز اقشار مختلف جامعه به استفاده از خودرو، یکی از پولسازترین و محبوب‌ترین رشته‌ها برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای و دریافت دیپلم رسمی آموزش و پرورش، رشته مکانیک و برق خودرو می‌باشد رشد صنعت خودروسازی در ایجاد اثرات مثبت اقتصادی در تمام کشورها بطور روزافزون آشکارترشده و کشورها، اعم از توسعه یافته و یا در حال توسعه، صنعت خودروسازی را به عنوان یکی از عوامل مهم ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می‌دانند.کشور ما نیز از جمله کشورهایی است که دارای چند شرکت خودروسازی بزرگ نظیر ایران خودرو، سایپا، کرمان خودرو و … می‌باشد و توجه ویژه‌ای به این صنعت دارد.با توجه به وجود شرکت‌های خودرو سازی بزرگ در کشور ما و واردات خودروهای خارجی احساس نیازی که به نیروی متخصص در زمینه مکانیک داریم، برای همین مهم، سازمان فنی و حرفه ای در زمینه یادگیری مکانیک و برق خودرو برای تمام اشخاص، از قبیل علاقمندان به دریافت مدرک فنی و حرفه ای مکانیک و برق خودرو، علاقمندان به دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای و متقاضیان دریافت دیپلم کاردانش مکانیک و برق خودرو، استاندارد آموزشی تهیه نموده است، در مجتمع آموزشی نگین آفاق ایرانیان امکان دریافت مدرک فنی و حرفه ای مکانیک و برق خودرو، دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای مکانیک و برق خودرو و دریافت دیپلم مکانیک و برق خودرو ممکن می‌باشد، برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان با ما تمام بگیرید.

درس‌های دیپلم مکانیک و برق خودرو

رشته مکانیک و برق خودرو در مقطع دیپلم مطابق با استاندارد سازمان فنی و حرفه ای کشور که همان دیپلم کاردانش اتومکانیک و برق خودرو می‌باشد، شامل 3 درس به شرح ذیل است:
1.اتومکانیک درجه 2 (تعمیرکار اتومبیل های بنزینی)
2.برق خودرو درجه 2(تعمیرکار برق خودرو)
3.تون آپ(تنظیم موتور)
مدت زمان لازم برای گذراندن مهارت مکانیک و برق خودرو مطابق با استاندارد سازمان فنی و حرفه ای کشور 5 ماه می‌باشد. آموزشگاه نگین آفاق ایرانیان با همکاری اساتید محترم رشته مکانیک و برق خودرو جزوات خاصی برای هر درس از این رشته تهیه نموده است. و این اطمینان را به کارآموزان خود می‌دهد که با مطالعه این جزوات درصد قبولی آن‌ها در امتحانات بسیار بالا می‌باشد. اطلاعات کامل درباره دروس مهارت مکانیک و برق خودرو را می‌توانید در جدول ذیل مطالعه بفرمایید.

دروس مهارتی دیپلم مکانیک و برق خودرو کد استاندارد تعداد واحد
تعمیرکار اتومبیل های بنزینی(اتومکانیک درجه 2) 8-43/23/2/3 22 واحد
تعمیرکار برق خودرو(برق خودرو درجه 2) 8-55/42/2/3 15 واحد
تنظیم کار موتور(تون آپ) 8-43/95/2/3 15 واحد
مجموع کد رشته : 6114-1 52 واحد

مراحل دریافت مکانیک و برق خودرو

هر کارآموز بعد از دریافت مدرک نهم (مدرک سیکل)، برای دریافت دیپلم رسمی آموزش و پرورش می‌بایست 105 واحد درسی مطابق با استانداردهای آموزش و پرورش پاس کند. با دریافت مهارت مکانیک و برق خودرو از سازمان فنی و حرفه ای کشور، علاوه بر دریافت مدارک مهارتی این رشته، می‌توانید 52 واحد درسی از مدرک دیپلم را دریافت کنید، و می‌توانید مابقی واحدهای مورد نیاز تا 105 واحد را با پاس کردن دروس عمومی جبران نمایید. و اگر هر کارآموزی از سال تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم دروسی عمومی را در گذشته پاس کرده باشد. این دروس تطبیق زده می‌شود. و دیگر نیازی به گذراندن دوباره آن‌ها نمی‌باشد.

مجموعه نهم رشته مکانیک و برق خودرو(استاندارد آموزشی رشته مکانیک مجموعه نهم(دیپلم مکانیک و نظام جدید)

طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص اجرای رشته های مهارتی مجموعه نهم شاخه کاردانش، استانداردهای آموزشی از مجموعه هشتم به مجموعه نهم تغییر یافته و هر کارآموز برای دریافت دیپلم مکانیک و برق خودرو نظام جدید(دیپلم مکانیک و برق خودرو دوازده ساله)، باید مطابق استاندارد آموزشی تعیین شده توسط آموزش و پرورش در نظام جدید(مجموعه نهم) واحدهای درسی خود را بگذراند، و هر کارآموز که در مجموعه هشتم واحد گذرانده، باید طبق استاندارد آموزشی نظام جدید(مجموعه نهم) دروس گذرانده خود را تطبیق بزند و برای دریافت دیپلم وارد نظام جدید شود.تمام دروسی که کارآموزان برای دریافت دیپلم مکانیک و برق خودرو نظام جدید موظف به گذراندن آن‌ها هستند در جدول زیر قرارداده شده است.

جدول مواد درسی و ساعات تدریس هفتگی دوره دوم متوسطه رشته مکانیک و برق خودرو- شاخه کاردانش(مجموعه نهم) نظام جدید

جدول مواد درسی و ساعات تدریس هفتگی دوره دوم متوسطه رشته مکانیک و برق خودرو- شاخه کاردانش(مجموعه نهم) نظام جدید

شهریه دریافت دیپلم مکانیک و برق خودرو

آموزشگاه نگین آفاق ایرانیان برای رفاه حال کارآموزان شهریه‌ای با تخفیف ویژه نسبت به شهریه مصوب سازمان فنی و حرفه ای کشور برای کارآموزان خود در نظر گرفته است و همچنین پرداخت اقساطی شهریه در آموزشگاه نگین آفاق ایرانیان هدیه دیگر به کارآموزان می‌باشد. شهریه مصوب سازمان فنی و حرفه ای کشور برای مهارت گردشگری در سال تحصیلی 1402-1401 مبلغ 21 میلیون تومان می‌باشد.اما در آموزشگاه نگین آفاق ایرانیان شما می توانید با تخفیف ویژه مهارت مکانیک و برق خودرو را فقط با 18 میلیون تومان ثبت نام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دیپلم رسمی مکانیک و برق خودرو

برای ثبت نام دیپلم مکانیک و برق خودرو مدارک زیر را به همراه داشته باشید.
  • کپی شناسنامه از صفحه اول و دوم
  • کپی کارت ملی پشت و رو
  • یک قطعه عکس سه در چهار
  • پر کردن فرم ثبت نام آموزشگاه نگین آفاق ایرانیان بعد از انجام مشاوره رایگان
  • کپی از آخرین مدرک تحصیلی(در هر مقطعی ترک تحصیل کرده باشید امکان ادامه تحصیل در رشته مکانیک و برق خودرو برای شما ممکن می‌باشد)